Habár Írország híres a rengeteg kocsmáról és kávéházról, és az összes útikönyv minden egyes helyszín leírásnál megemlíti, hogy az adott környéken is található egy-egy remek bár, azért mielőtt betérnénk megpihenni és a Guinnesst megkóstolni, érdemes szétnézni ebben a csodaszép országban. Télen-nyáron bámulatos vidékeken keresztül utazhatunk, és igen, bizton állíthatom, hogy a Smaragd szigeten télen is ugyanolyan zöld a fű, mint nyáron. Nem érdemes kihagyni a Guinnesst, no meg a remek beszélgetéseket a kocsmákban esténként, mert rettenetesen jó arcok az írek, de mellette azért megéri nyitott szemmel járni és körülnézni a festői szépségű tájakon.
Gondoltam, összeszedem, melyek a leglélegzetelállítóbb helyek Írországban.
- Glendalough
A Wicklow-hegység legfontosabb és a turisták által is egyik legkedveltebb látványossága Glendalough. Ezt a vadregényes tájat elnézve, nehéz elhinni, hogy Dublintól csupán egy órás autóútra vagyunk. Egykor kelták laktak ezen a vidéken és a feljegyzések szerint annak ellenére, hogy a vikingek időről időre kifosztották őket, virágzó gazdaságot tartottak fent. A fákkal, meredek domboldalakkal körülvett gyönyörű völgyben megbúvó tóparti kolostorépület romjai visszarepítik a látogatót az időben. Magát az apátságot egyébként Szent Kevin alapította a 6. században és mintegy hatszáz éven át, egészen 1398-ig, az angol csapatok támadásáig virágoztatták az itt élők. Ma, ami megtekinthető az egykori kelta központból az az őrház (Gatehouse), ez egy kőből épült boltíves kapu, ez volt Gelndalough eredeti bejárata; tovább sétálva a temetőkertbe jutunk, melynek egyik sarkában áll a harminc méter magas kerek torony (Round Tower); lejjebb haladva megcsodálható a Szent Kevin konyhája nevű épület. Ezt a helyet egy néhány kilométer hosszú sétaút köti össze az Upper-Lake-kel. Az úton végig sétálva csordogáló vízesés, hatalmas sziklák, mohákkal benőtt fák ejtik bámulatba az ide látogatókat.
A temetőkert Glendalough-ban
A kerek torony
Szent Kevin konyhája
Upper Lake (Felső-tó) Glandalough-nál
- Powerscourt Waterfall
A Wicklow-hegység szívében található Írország legnagyobb vízesése, a Powerscourt Waterfall. A Dargle folyó 130 m magasból zuhog rá a gránitsziklákra csodálatos látvány nyújtva. A parkolótól egy rövid sétával megközelíthető ez a gyönyörű hely, mely egyáltalán nincs elzárva a látogatóktól, sőt egészen közelről szemügyre lehet venni. A környéken apró falvak, vadregényes tájak, sziklás lejtők, buja zöld erdők húzódnak meg és varázsolják el az ide látogatókat.
- Cliffs of Moher
Írország nyugati partvidékének leglátványosabb és leglenyűgözőbb partvidéke, a Cliffs of Moher, azaz a Moher sziklák. Lélegzetelállító látványt nyújt télen, nyáron, hóban, fagyban, ködben és viharos szélben is. Mi télen voltunk itt és extrém szeles időben, de még is így ámulatba ejtett minket. A tengerből kétszáz méter magasan kiemelkedő és 8 km hosszan elnyúló meredek sziklafal elképesztő látvány.
Végeláthatatlan hosszú partszakasz
A sziklák a hatalmas szélben
Az O'Brian's Tower
Mindenfelé csak tenger és sziklák
- Giant’s Causeway
Észak-Írországban a Causeway Coast mentén található a híres Giant’s Causeway, azaz az Óriások átjárója. Ha van hely, mely elképeszti az embert, akkor ez az. A természetellenesen szabályos bazaltoszlopok sokaságának látványa egészen különleges. Nem csoda, hogy számtalan legenda és mese született már itt. Az egyik leghíresebb legenda szerint egy óriás építette ezt a helyet, hogy átjárhasson Skóciába és megvívhasson az ott élő óriásokkal. Mi a gyerekekkel óriás lábnyomokat kerestünk, így egyáltalán nem volt megerőltető nekik végig sétálni a parton. Sőt, kifejezetten jó móka volt. Természetesen, ha valaki nem akar vagy éppen nem tud gyalogolni, a Visitor Centertől busszal utazva is bejárhatja a helyet.
Innen indul a Giant's Causeway partszakasza
Meseszép látvány
Tényleg olyan, mintha az óriások földjén járnánk
Ahogy a tenger ráfut a bazaltoszlopokra
A szabályos bazaltoszlopok
Az Óriások átjárója és az Antrim északi partvidéke
- The Dark Hedges
A világ egyik legszebb fasorának tartják számon ezt a helyet. Nem messze található az Óriások átjárójától és bár ez a hely területileg már Angliához tartozik, aki Észak-Írországot járja végig, annak nem szabad kihagynia. A XVIII. században ültették ezeket a bükkfákat, melyek az évszázadok során szép lassan összenőttek a Bregagh elnevezésű út felett. A csodás látványnak és a hely misztikumának köszönhetően ez egy nagyon közkedvelt fotós helyszín ma már. Nem csoda, hogy a filmeseket is megihlette és több jelenete itt játszódik például a Trónok harca sorozatnak is.
The Dark Hedges a valóságban
The Dark Hedges a Trónok harcában